Kondolencje – uniwersalne wzory

Zwyczajem nader powszechnym stało się składanie kondolencji osobom z naszego bliskiego otoczenia, którym zmarł ktoś z rodziny lub przyjaciół. W swoich słowach otuchy staramy się nadać sens śmierci oraz cierpieniu z jakim musi borykać się ważna dla nas osoba. Choć czasem prosty gest może najpełniej wyrazić naszą chęć pomocy, warto dodać do tego przynajmniej parę słów. Jeśli smutek i przygnębienie nie pozwalają nam na samodzielne wyrażenie słów wsparcia, warto zapoznać się z naszymi uniwersalnymi wzorami kondolencji. Pamiętaj, że czasem wypowiedziane w odpowiednim momencie zdanie lub dwa, mogą być dla przeżywającego żałobę nieopisanym wsparciem.

Z prawdziwym smutkiem i niedowierzaniem przyjąłem informację o śmierci Twojej/Twojego [stopień pokrewieństwa]. Ciężko mi oswoić się z myślą, że już nigdy nie będę mógł spotkać [imię osoby zmarłej] i zamienić z Nią/Nim choć paru słów. Nie potrafię znaleźć dla Ciebie słów pocieszenia wobec takiej tragedii jaka Cię dotknęła. Pozostaje mi jedynie zapewnić Cię o moim wsparciu i modlitwie.

Przyjmij proszę moje szczere wyrazy kondolencji i współczucia wobec straty tak bliskiej osoby jaką był/była dla Ciebie [imię zmarłego]. Mam nadzieję, że mimo przeszywającego serce bólu, poradzisz sobie z tą trudną sytuacją.

Składam głębokie wyrazy współczucia z powodu śmierci [imię i nazwisko osoby zmarłej]. Pozostajemy w modlitwie.

Śmierć Twojego/Twojej […] niezwykle mnie poruszyła. Składam Tobie oraz Twojej Rodzinie najszczersze wyrazy kondolencji.

Dotarła do nas wiadomość o śmierci Twojej/Twojego [stopień pokrewieństwa], który/-a przecież był/-a tak szczerą, serdeczną i wspaniałą osobą. Pamiętaj, że cząstka naszych bliskich pozostaje zamknięta we wspomnieniach oraz w nas samych. Zawsze pozostajemy do Twojej dyspozycji, jeśli możemy w jakikolwiek sposób pomóc – po prostu daj znać!

Wiadomość o odejściu [imię i nazwisko zmarłego] wstrząsnęła nami wszystkimi. Nie potrafimy wyobrazić sobie bólu i cierpienia jakiemu musisz stawić czoła wobec śmierci Twojej/Twojego [stopień pokrewieństwa]. Mam nadzieję, że wiara oraz wsparcie życzliwych osób pomoże Ci przebrnąć przez ten trudny okres. Przyjmij proszę nasze najszczersze wyrazy kondolencji.

Przesyłamy najszczersze wyrazy współczucia i kondolencji z powodu odejścia Twojej/Twojego [imię zmarłego]. Będzie nam niezwykle brakować wspólnych chwil spędzonych razem z Wami. Pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na naszą pomoc i wsparcie.

Prosimy o przyjęcie naszych szczerych kondolencji w związku ze stratą [stopień pokrewieństwa]. Pamięć o Panu/Pani [imię zmarłego] na zawsze pozostanie w naszych sercach.

Z ubolewaniem przyjąłem wiadomość o śmierci Twojej [stopień pokrewieństwa]. Przyjmij proszę moje słowa otuchy w tych trudnych chwilach. Moimi myślami jestem razem z Tobą.

Szanowna Pani/Szanowny Panie z przykrością dowiedzieliśmy się o śmierci [imię i nazwisko zmarłego]. Choć nie możemy pojawić się osobiście na pogrzebie, prosimy o przyjęcie tych kwiatów symbolizujących naszą sympatię. Pragniemy zapewnić o naszych szczerych wyrazach kondolencji z powodu Pani/Pana straty.