Kondolencje z powodu śmierci dziecka

Jedną z największych tragedii jaka może przytrafić się dorosłej osobie jest śmierć ukochanego dziecka. Takie zaburzenie kolejności przemijania pokoleń zawsze wzbudza ogromne emocje. Pamiętajmy, że rodzice, którzy stracili swoje dziecko, są nad wyraz wrażliwi i wszelkie słowa otuchy muszą być kierowane niezwykle rozważnie. Niejednokrotnie, słowa wypowiedziane w trakcie składania rodzicom kondolencji z powodu śmierci dziecka, zamiast wesprzeć, mogą jedynie pogłębić żal. Właśnie dlatego staraj się unikać, przynajmniej w pierwszej fazie żałoby, wszelkich nawiązań do tego jak zmarł ich potomek. Dodawaj otuchy, zapewnij o swojej obecności i chęci niesienia pomocy. Nie zrażaj się oschłością bądź brakiem wylewnych emocji, tak poważną tragedię każdy przeżywa na swój, czasem niekonwencjonalny sposób.

Kochana [imię matki], drogi [imię ojca] dowiedzieliśmy się o wielkiej tragedii, jaka Was ostatnio dotknęła. Nikt z nas nie jest przygotowany na tak dramatyczne wydarzenie, jakim jest utrata dziecka. Bardzo trudno pogodzić się z faktem, że Wasza Córeczka opuściła świat tak wcześnie. [imię zmarłego dziecka] była prześlicznym dzieckiem, a swoją radością zarażała wszystkich wokół. Nie zdążyliśmy się jeszcze nacieszyć jej obecnością wśród nas. Nie ma słów, które mogą wyrazić to, jak bardzo Wam współczujemy. Jeżeli jest coś, co moglibyśmy dla Was zrobić – jesteśmy do Waszej dyspozycji.

Z całą pewnością nie da się wyrazić słowami jak ogromną tragedią dla Was jest śmierć Waszego małego Synka. Wiadomość o Jego śmierci była dla nas wstrząsająca i do dziś nie możemy poradzić sobie z tą informacją. Przyjmijcie od nas wyrazy najszczerszych kondolencji i zapewnień, że jesteśmy razem z Wami w tych trudnych chwilach.

Droga [imię], z przykrością przyjąłem informację o śmierci Twojej Córeczki [imię dziecka]. W tych trudnych momentach moje myśli oraz modlitwy kieruję do Ciebie, starając się dodać Ci wsparcia i otuchy. Będę modlić się za Ciebie oraz duszę Twojej Córeczki.

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Twojego Syna, [imię dziecka]. Wciąż nie możemy się pogodzić z tak szybkim odejściem tego wspaniałego, młodego człowieka. Wojtek był wyjątkowym chłopcem, pełnym niespożytej energii i nowych pomysłów. Chociaż opuścił nas o wiele za wcześnie, było dla nas wielką przyjemnością móc na co dzień z Nim obcować. Niech jego pasja i zaangażowanie w sport na zawsze pozostaną w naszych wspomnieniach. Jeżeli to może być dla Ciebie pocieszeniem – pamiętaj, że żyjemy dopóty, dopóki żyje pamięć o nas. Nasze najgłębsze kondolencje!

Z niedowierzaniem przyjąłem wiadomość o śmierci Waszej wspaniałej Córki. Jestem dogłębnie wstrząśnięty informacją, że opuściła nas tak radosna i przyjacielska osoba, jaką była Wasza Córka. Cały świat stał u jej stóp, a przyszłość rysowała się w przepięknych barwach. Nie potrafię słowami wyrazić ogromu współczucia jakim Was obdarzam. Pamiętajcie, że jestem do Waszej dyspozycji i zawsze chętnie pomogę.

Droga [imię matki] i Drogi [imię ojca]. Moje serce przepełnia żal i smutek od momentu w którym dowiedziałem się o śmierci Waszego ukochanego Syna. Nie wyobrażam sobie z jak wielkim bólem u poczuciem straty musicie sobie radzić, ale chciałbym żebyście pamiętali, że jestem razem z Wami w tych trudnych chwilach. Przyjmijcie moje wyrazy kondolencji i wsparcia.

Moi Kochani, nie jestem w stanie wyrazić, jak bardzo jest mi przykro z powodu Waszej straty. Utrata dziecka, a w szczególności takiego Maleństwa, jest nieopisaną wręcz tragedią. Wasz [imię dziecka], pomimo, że żył tak krótko – obdarzył Was mnóstwem miłości. Zmagając się z bólem po Jego śmierci, pamiętajcie o tych cudownych chwilach, które dane Wam było wspólnie przeżyć. Pomimo swojej choroby z pewnością odczuwał Waszą obecność i ogromną miłość, którą Go darzyliście. Przyjmijcie moje kondolencje i każdą pomoc, jakiej będziecie potrzebować.

Pani [imię]! Pogrążeni w bólu po stracie naszego Przyjaciela, [imię zmarłego] – składamy Pani nasze najserdeczniejsze kondolencje. [Imię zmarłego] poświęcił wiele lat na pomocy młodym ludziom zmagającym się z różnymi nowotworami, a sam stał się ofiarą tego podstępnego wroga. Walczył bardzo dzielnie do samego końca – dając innym bezcenną nadzieję! Swoją życiową postawą Pani Syn zasłużył na wspaniałe i długie życie, niestety – los zadecydował inaczej. Proszę przyjąć nasze głębokie wyrazy współczucia.

Kochana [imię matki], drogi [imię ojca] bardzo współczujemy Wam z powodu odejścia Waszej Córki. Nie wyobrażamy sobie ogromu rozpaczy, jaką przeżywacie po stracie Waszego jedynego dziecka. Niech tę żałobę złagodzi obecność Waszych ukochanych wnuków – w nich przecież wciąż żyje Wasza [imię zmarłej]! Życzymy Wam wytrwałości w tym trudnym dla Was czasie, bądźcie dla siebie serdecznym, wzajemnym oparciem.