Kondolencje z powodu śmierci siostry lub brata

Więź łącząca rodzeństwo jest bardzo mocna oraz specyficzna. Wspólne mieszkanie pod jednym dachem, często zbliżony wiek rodzeństwa, wojny na poduszki, a także otarcia i siniaki po niekoniecznie rozważnych zabawach tworzą niezwykłą mieszankę wspomnień i wzajemnej zażyłości. Odejście siostry lub brata rozdziera nasze serca, tworzy pustkę której nie można niczym wypełnić. Najczęściej, ze względu na nie duże różnice w wieku, po raz ostatni żegnając bliską osobę, nas samych dosięgają myśli o własnym przemijaniu. Kondolencje z powodu śmierci brata lub siostry należy składać z wyczuciem, zważając na relację jaka łączyła rodzeństwo. Kościół lub cmentarz nie jest dobrym miejscem na wspominanie bratu lub siostrze zmarłego ich wspólnych chwil z dzieciństwa. Zamiast ukoić ból, tylko rozdrażnimy niegojące się rany. Warto skupić się na ogólnych wyrazach współczucia i zapewnieniu o wsparciu.

Kochany [imię], bardzo współczujemy Ci z powodu Twojej wielkiej straty. Nagłe odejście Twojego Brata dogłębnie wstrząsnęło zarówno mną, jak i całą moją rodziną. Nawet nie staramy się wyobrazić sobie, jak bardzo musisz przeżywać śmierć [imię zmarłego]. Chcielibyśmy wspomóc Cię we wszystkim, czego będziesz potrzebował w tym trudnym czasie. Myślami jesteśmy z Tobą i Twoimi Bliskimi.

[Imię], przyjmij nasze najserdeczniejsze wyrazy współczucia z powodu śmierci Twojej Siostry. Wasza głęboka, siostrzana miłość była w obecnych czasach uczuciem niespotykanym i niezwykłym. Twoja wiara została wystawiona na wielką próbę, ale staraj się w niej właśnie odnaleźć siłę i pocieszenie! Łączymy się z Tobą w żałobie i służymy Ci wszelką pomocą oraz wsparciem.

Drogi [imię], dowiedziałam się dzisiaj o niespodziewanej śmierci Twojej ukochanej Siostry, [imię zmarłej]. Nie znajduję słów na to, żeby pocieszyć Cię w tej tragicznej chwili. Byłeś zawsze wspaniałym, starszym bratem i wiem, że Iwona również bardzo Cię kochała. Przyjmij, proszę, moje serdeczne kondolencje. Gdybyś potrzebował jakiejkolwiek pomocy – jestem do Twojej dyspozycji i pamiętaj, że zawsze masz we mnie wsparcie.

Pani [imię], składamy najszczersze wyrazy żalu i współczucia z powodu śmierci Pana [imię zmarłego]. Pomimo wielu złych i trudnych doświadczeń, Pani Brat był człowiekiem idącym przez codzienność z niespotykanym optymizmem. Może właśnie ciężkie przeżycia, które doświadczyła Pani razem ze swoim Bratem sprawiły, że tak bardzo kochał życie. Takiego właśnie Go zapamiętamy! Łączymy się z Panią w bólu po Jego stracie.

Kochany [imię], z wielką przykrością przyjąłem wiadomość o śmierci Twojego Brata, [imię zmarłego]. Jego odejście dogłębnie mną wstrząsnęło i ogromnie mnie zasmuciło. Przedwczesna śmierć [imię zmarłego] pokazuje, jak bardzo powinniśmy doceniać naszych bliskich wówczas, kiedy są jeszcze obok nas. Spieszmy się kochać ludzi, bo odchodzą od nas zdecydowanie za wcześnie. Nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć Ci wytrwałości i siły! Liczę, że zachowane przez Ciebie w pamięci wspólne radosne chwile, przeżyte razem z Bratem, pomogą Ci przejść przez ten niezwykle wymagający i smutny czas żałoby.