“Gdyby śmierci nie było nikt z nas by już nie żył. Przemijamy jak wszystko by w ten sposób przetrwać.” – Jan Twardowski

Wzory kondolencji.pl

twoje wsparcie w trudnych chwilach


Wzory Kondolencji to wsparcie w trudnych chwilach. Strona powstała dla osób, które dotknęła osobista tragedia lub muszą oni zmierzyć się z próbą wyrażenia swojego głębokiego żalu i wyrazów współczucia rodzinie osoby zmarłej.


Przykłady kondolencji

Panie [imię], ze smutkiem i niedowierzaniem przyjęliśmy wiadomość o niespodziewanej śmierci Pana żony, [imię zmarłej]. Była Ona naszą najlepszą koleżanką i współpracownicą. Wciąż nie możemy przyjąć do wiadomości, że nie dane nam już będzie z nią pracować. Swoim zaangażowaniem i chęcią pomocy zaskarbiła sobie sympatię wszystkich osób w firmie. Bardzo trudno nam znaleźć słowa pocieszenia wobec ogromu tragedii, jaka Pana spotkała. Życzymy Panu dużo siły w zniesieniu żalu, który tylko czas może złagodzić.

Kochany [imię], z prawdziwą przykrością dowiedziałem się o śmierci Twojego Taty. Był On nie tylko Twoim Ojcem, ale również naszym serdecznym i wieloletnim przyjacielem. Jesteśmy głęboko zasmuceni Jego odejściem, ponieważ znaliśmy się od lat i mocno wpisał się w życie moje i mojej rodziny. Był wspaniałym towarzyszem i zawsze mogliśmy na niego liczyć. Jego nagła śmierć była dla nas nieoczekiwanym ciosem, a On sam pozostawił w naszych sercach wielką pustkę! Pozwól, że złożymy Ci najszczersze kondolencje z powodu Jego odejścia.


Dotarła do mnie bardzo przykra wiadomość o śmierci Twojej Babci. Przyjmij moje najszczersze kondolencje – wiem, jak bardzo byłaś z nią związana i tym bardziej Ci współczuję. Twoja Babcia była osobą o wielkim sercu, nigdy nie zapominała o potrzebach innych. Zawsze też była bardzo dumna z Ciebie. Może znajdziesz chociaż odrobinę pocieszenia w tym, że już nie cierpi i uzyskała spokój. Pamiętaj  też, że cząstka naszych bliskich wciąż żyje w naszych wspomnieniach i w nas samych. Jeśli potrzebowałabyś jakiegokolwiek wsparcia – zawsze jestem gotowa Ci pomóc.  

Kochana [imię matki], drogi [imię ojca] dowiedzieliśmy się o wielkiej tragedii, jaka Was ostatnio dotknęła. Nikt z nas nie jest przygotowany na tak dramatyczne wydarzenie, jakim jest utrata dziecka. Bardzo trudno pogodzić się z faktem, że Wasza Córeczka opuściła świat tak wcześnie. [imię zmarłego dziecka] była prześlicznym dzieckiem, a swoją radością zarażała wszystkich wokół. Nie zdążyliśmy się jeszcze nacieszyć jej obecnością wśród nas. Nie ma słów, które mogą wyrazić to, jak bardzo Wam współczujemy. Jeżeli jest coś, co moglibyśmy dla Was zrobić – jesteśmy do Waszej dyspozycji.


Z ogromnym smutkiem dowiedzieliśmy się o odejściu naszej wieloletniej Koleżanki, [imię i nazwisko zmarłej]. Pani [imię zmarłej] była osobą wysoce cenioną za swoje wyjątkowe podejście do obowiązków zawodowych. Posiadała nie tylko ogromną wiedzę, ale też potrafiła doskonale ją wykorzystać w swojej pracy. Zawsze pomocna i oddana. Będzie nam bardzo brakowało Jej obecności wśród nas!

Pracownicy firmy „[nazwa przedsiębiorstwa]” pragną złożyć wyrazy głębokiego współczucia Bliskim śp. [imię i nazwisko zmarłego]. Odszedł człowiek o wielkim talencie, który swoją wiedzą i dobrą radą służył wszystkim będącym w potrzebie. Był osobą o ogromnej cierpliwości i ze wspaniałym poczuciem humoru. Drogi [imię i nazwisko zmarłego], dziękujemy Ci za to, że byłeś z nami i dla nas. Spoczywaj w pokoju!


Idea kondolencji

Kondolencje wyrażają nasz żal, współczucie i wspólne przeżywanie straty po śmierci bliskiego czy przyjaciela. Pokazują naszą gotowość do wspierania najbliższych osoby zmarłej i pozwalają okazać odczuwaną empatię. Wśród różnorodnych form kontaktu między ludźmi, to właśnie kondolencje są najtrudniejsze do przekazania, ale też najbardziej oczekiwane. Składamy je przecież w momencie największego żalu po stracie bliskiego – czyli wówczas, kiedy prawdziwe współczucie jest najbardziej potrzebne.


Czas i forma składania kondolencji

Sposób składania i treść kondolencji mają niezmienną od lat formę i są głęboko zakorzenione w naszej kulturze. Ich treść powinna być zwięzła, krótka i poparta uściskiem dłoni lub objęciem osoby poszkodowanej stratą. Kondolencje powinny nawiązywać do bólu przeżywanego przez bliskich osoby zmarłej, a nie do naszych własnych emocji. Złożenie kondolencji może odbyć się w formie osobistej lub listownej. Jeżeli udajemy się z wizytą w celu złożenia kondolencji, postarajmy się maksymalnie skrócić czas pobytu w domu żałobnika. Ten szczególny rodzaj wsparcia możemy również okazać podczas pogrzebu, przed lub po złożeniu ciała zmarłego do grobu. Jeżeli nie możemy być obecni na pogrzebie, wyślijmy nasze kondolencje w formie karty z odpowiednim wpisem.

Termin składania kondolencji nie jest ściśle określony. Zwyczajowo jednak powinniśmy je złożyć wkrótce po tym, kiedy dowiemy się o śmierci osoby komuś bliskiej. Nie powinniśmy nigdy zwlekać z kondolencjami – spóźnione okazanie współczucia nie jest dobrze widziane. Niedopuszczalne jest również składanie kondolencji przez telefon lub w e-mailu. Poza wyjątkowymi sytuacjami, takie okazanie wsparcia może być odebrane jako niekulturalne i lekceważące.

 

Posiadamy już

78

  wzorów kondolencji