Kondolencje pozwalają wyrazić nasze ubolewanie i symbolizują wspólnotę przeżywania żałoby po zmarłym. Są wyrazem ludzkiej solidarności i pomagają, chociażby w niewielkim stopniu, ukoić żal po odejściu ukochanej osoby. Kondolencje mogą przybierać różne formy w zależności od okoliczności, statusu zmarłego i stopnia zażyłości z osobą w żałobie. W każdym jednak wypadku, ta forma wsparcia wymaga delikatności i ogromnego wyczucia. Kondolencje powinny być przekazywane w wymaganym czasie, formie i z wykorzystaniem odpowiednio dobranych słów. Przyjrzyjmy się bliżej jak prawidłowo składać kondolencje.
Termin przekazywania kondolencji
Kondolencje powinny być składane w krótkim czasie po śmierci członka rodziny lub przyjaciela. Znaczne opóźnienie w przekazaniu kondolencji może być odebrane jako brak empatii lub obrazić uczucia bliskich osoby zmarłej. Takie postępowanie doprowadzi jedynie do rozjątrzenia ledwie zagojonych ran, a kondolencje te nie będą stanowiły żadnego wsparcia psychicznego.
Forma kondolencji
Swój żal po śmierci znanej nam osoby najlepiej jest wyrazić bezpośrednio, podczas krótkiej rozmowy. Jeżeli z rodziną zmarłego łączą nas bliższe relacje, kondolencje ustne możemy złożyć jeszcze przed pogrzebem. Jeżeli natomiast nie chcemy odwiedzać domu żałoby, wyrazy współczucia możemy przekazać również na cmentarzu, podczas trwania uroczystości pogrzebowych. Wczuwając się w emocje rodziny zmarłego, postarajmy się składać kondolencje cichym i stonowanym głosem, nie używając nadmiernej gestykulacji.
Forma pisemna może obejmować krótkie przesłanie zawierające kilka serdecznych i podnoszących na duchu słów. Powinna być ona stosowana jedynie wówczas, kiedy nie mamy możliwości złożenia kondolencji osobiście. Dopuszczalna jest telefoniczna metoda przekazania kondolencji, ale nie powinna być ona nadużywana. Należy też z dużą dozą ostrożności podchodzić do kondolencji wysyłanych SMS-em, ponieważ niektórzy mogą odebrać je w sposób negatywny. Dla wszystkich zdecydowanych na kondolencje sms stworzyliśmy bazę wiadomości, które emanują empatią i współczuciem.
Odpowiedni dobór słów
W treści kondolencji powinny znaleźć się nieskomplikowane słowa i proste przekazy. Możemy w nich wspomnieć o zaletach charakteru osoby zmarłej lub jej osiągnięciach zawodowych. Nigdy jednak nie powinniśmy komentować przebiegu choroby czy zdarzenia, które doprowadziło do jej śmierci. Należy także unikać górnolotnych i patetycznych sformułowań, bo zazwyczaj nie tego oczekują osoby w żałobie. Postarajmy się naturalnie i w przyjazny sposób zapewnić bliskich zmarłego o naszej obecności u ich boku.
Kondolencje oficjalne
W przypadku śmierci osób o wysokim statusie społecznym czy zawodowym, możemy zamieścić kondolencje w miejscowej prasie. Możliwe jest również okazanie współczucia rodzinie zmarłego w formie oficjalnych, pisemnych kondolencji w eleganckiej oprawie graficznej. Taką formę kondolencji możemy wykorzystać na przykład wówczas, kiedy zmarły był naszym wieloletnim przełożonym lub osobistością zasłużoną dla lokalnej społeczności.
Odpowiednie zachowanie
Składając wyrazy ubolewania po śmierci bliskiej komuś osoby, starajmy się zachowywać tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani w podobnej sytuacji. Nieumiejętny lub niewystarczająco taktowny sposób złożenia kondolencji może przynieść rodzinie zmarłego więcej szkody niż pożytku. Zadbajmy o to, aby prawidłowo złożyć kondolencje rodzinie zmarłego, czasem kilka dobrze wyważonych słów, może ulżyć w cierpieniu.